Дистанційне навчання в гуртку "Інтелектуальні ігри"

23 лютого 2024 року ( ІІ група) 14:10 год.
Гра-стратегія "Шашки"

1. Теоретична частина.

Ша́шки — настільна гра-стратегія.

Існує багато різновидів шашок. У більшості з них гра ведеться на клітинковій дошці, гравці почергово роблять хід, пересуваючи одну зі своїх шашок по діагоналі. Шашка може перестрибнути через шашку супротивника, якщо за тією є вільне поле. При цьому шашка супротивника знімається з дошки. Бити фігуру в шашках обов'язково. При досягненні шашкою останнього ряду вона стає дамкою. Дамка може рухатись по діагоналі, в одному напрямі, і пройти велику кількість кліток. Гра ведеться до повного знищення сил супротивника. Якщо такого знищення досягти неможливо, реєструється нічия.

В Україні поширені російські шашки і міжнародні (стокліткові) шашки.

Українські гравці Ісер Куперман, Ольга Левіна і Дарія Ткаченко ставали чемпіонами світу з міжнародних шашок, Ольга Рейніш була чемпіонкою світу з російських шашок, Ростислав Лещинський був чемпіоном Європи 1977 року з міжнародних шашок.

Гра в російські шашки ведеться на шахівниці. У початковій позиції кожен із супротивників має 12 шашок, які розташовуються на чорних полях дошки на першому, другому й третьому рядах (білі) і шостому, сьомому, восьмому рядах (чорні). Першими ходять білі. При кожному ході гравець повинен перемістити одну шашку, пропускати ходи не можна. При ході шашка переміщається на незаповнене поле по діагоналі на одну клітинку і тільки вперед. Якщо перед шашкою стоїть шашка протилежного кольору, а поле за нею вільне, то шашка може перестрибнути через шашку супротивника. Шашка, через яку перестрибнули, знімається з дошки після завершення ходу. Це називається побити шашку. Перестрибнувши одну шашку, шашка може перестрибувати далі, якщо є така можливість. За правилами гри, якщо гравець має можливість побити шашку супротивника, то він зобов'язаний це зробити — бити обов'язково. Якщо можливостей побити шашку супротивника кілька, то гравець може використовувати будь-яку з них. У російських шашках шашка б'є назад, хоча ходити назад не може. Досягши останнього ряду шахівниці шашка стає дамкою. Дамка може переміщатися на будь-яку кількість клітинок по діагоналі, як уперед, так і назад. Це ж стосується можливості побиття. Якщо перестрибнувши через шашку супротивника є можливість продовжити побиття, то вона зобов'язана це зробити.

Якщо шашка потрапляє на дамкове поле в процесі побиття, то вона негайно ж стає дамкою і рухається далі, як дамка. Перемагає в партії той, кому вдалося побити всі шашки і дамки супротивника, або коли суперник не може здійснити хід (усі шашки і дамки суперника, що залишилися, заблоковані шашками іншого гравця). Якщо впродовж 15-ти ходів не було здійснено жодного побиття, то гра вважається нічиєю. Гравці можуть погодитися на нічию раніше, якщо не бачать перспектив перемоги.

2. Практична частина.

Спробуйте зіграти шашкову партію онлайн із комп'ютерним суперником. Ви маєте можливість самі встановити рівень складності від 1 до 10 - від простого до гроссмейстера. Якщо буде зовсім складно, запитайте підказку або поверніть хід.

https://ua.sgames.org/118528/

23 лютого 2024 року (І група) 12:10 год.
Розвиток та поширення шахів.
1. Перегляньте відео 

https://www.youtube.com/watch?v=sqyYe6f53k0

2. Спробуйте зіграти шахову партію онлайн із  комп'ютерним суперником. Ви маєте можливість самі встановити рівень складності від 1 до 10 - від простого до гроссмейстера. Якщо буде зовсім складно, запитайте підказку або поверніть хід. Бажаю успіхів!

https://www.chess.com/ru/play/computer


21 лютого 2024 року ( ІІ група) 14:10 год.
Тренування з компютерним стимулятором шахової гри

Спробуйте зіграти шахову партію онлайн із  комп'ютерним суперником. Ви маєте можливість самі встановити рівень складності від 1 до 10 - від простого до гроссмейстера. Якщо буде зовсім складно, запитайте підказку або поверніть хід. 

https://www.chess.com/ru/play/computer


21 лютого 2024 року (І група) 12:10 год.
Правила шахової гри.
1. Теоретична частина
Гра у шахи ведеться двома гравцями за дошкою, що має 64 клітини чорного та білого кольору, фігурами білого та чорного кольорів. Шахова дошка зазвичай називається шахівниця. Шахівниця розміщується таким чином, що її перша горизонталь знаходиться біля гравця, що грає білими. Кожен з гравців має 16 шахових фігур: вісім пішаків, дві тури, два коня, два слона, ферзь та король. Гравці роблять ходи по черзі, один за одним. Під час кожного ходу гравець може перемістити лише одну фігуру. Виключенням є рокіровка — спільний хід турою та королем. Гру розпочинає той з гравців, що грає фігурами білого кольору. При переміщенні своєї фігури на клітину зайняту фігурою суперника, фігура суперника знімається з дошки. Такий хід називають взяття.
Правила пересування фігур
• Пішак — пересувається лише вперед по вертикалі. Перший хід пішак — білий з другої, а чорний з сьомої горизонталі — може зробити одразу на дві клітини, перестрибнувши через третю або шосту горизонталь. З усіх інших горизонталей пішак може пересуватися лише на одну клітину вперед. Крім цього пішак може взяти будь-яку фігуру супротивника, що знаходиться попереду нього на відстані однієї клітини по діагоналі. Якщо білий пішак досягнув восьмої горизонталі, або чорний — першої то він може перетворитися на будь-яку фігуру окрім короля того ж кольору що й пішак.
• Тура — пересувається на будь-яку кількість клітин по вертикалі, або горизонталі
• Кінь — єдина фігура у грі, яка може перестрибувати через інші фігури — свої та суперника. Хід конем схожий на літеру «Г». Кінь пересувається на одну клітину по вертикалі та дві по горизонталі, або навпаки — на дві по вертикалі, та одну по горизонталі у будь-якому напрямку.
• Слон — пересувається на будь-яку кількість клітин по діагоналі.
• Король — пересувається на одну клітину по вертикалі, горизонталі або діагоналі.
• Ферзь — пересувається на будь-яку кількість клітин по вертикалі, горизонталі або діагоналі.
Додаткові правила та виключення при виконанні ходів
• Не дозволяється робити хід, після якого король гравця, що ходив, опиняється під атакою фігур суперника.
• Не можна робити хід на клітину, що зайнята власною фігурою.
• Фігури не можуть перестрибувати через власні фігури та фігури суперника(єдиний виняток — кінь).
• Спеціальний хід рокірування виконується королем та турою. Цей хід можливий за виконання двох умов: король та тура до цього жодного разу не ходили, король та тура після виконання рокірування не повинні знаходитися під атакою фігур суперника. Рокірування виконується наступним чином: король пересувається по горизонталі на дві клітини. Тура після цього встановлюється на клітину через яку перестрибнув король під час пересування.
• Взяття на проході — правило згідно якого, якщо пішак робить хід на дві клітини та при цьому перестрибує через клітину, яку атакує пішак супротивника, він може бути вбитий пішаком супротивника. При цьому пішак супротивника пересувається на клітину, через яку перестрибнув пішак.
Деякі шахові терміни
• Шах — становище під час якого король того гравця, чия черга робити хід знаходиться під атакою фігур суперника.
• Мат — шах, від якого не має захисту. Гравець, який поставив мат королю суперника виграє партію.
• Пат — становище, коли жодна з фігур того гравця, чия черга робити хід не може зробити хід дозволений правилами. Після встановлення на шахівниці пату партія оголошується нічиєю.
Партія оголошується виграною одним із суперників якщо:
• Оголошено мат королю суперника.
• Суперник визнав себе переможеним.
• Технічна перемога (суперник не з’явився на гру на домовлений час; суперник розпочав гру, але відмовився грати; суперник грубо порушив правила гри)
Партія оголошується нічиєю якщо:
• На шахівниці виникло патове становище.
• За взаємною згодою гравців.
• При наявності «вічного шаху».
• На дошці залишилися лише королі і, можливо, у одного або обох гравців є одна легка фігура (слон або кінь).
• Має місце трикратне повторення позиції.
Правило «доторкнувся — ходи»
• Гравець, що при своєму ходу доторкнувся до своєї фігури повинен нею на цьому ході ходити, а до чужої – взяти.
• Якщо це неможливо, дотик не має ніяких наслідків.
• Якщо торкнувся підряд кількох фігур, то попередні правила виконуються до першої з них.
• Якщо гравець хоче поправити фігуру на дошці, він має попередньо сказати «поправляю» і лише після цього поправити її. У такому випадку доторк не має ніяких наслідків.
• Рокірування слід починати з короля. Якщо при рокіруванні гравець спершу торкнувся до тури, то має ходити нею, а право рокірування втрачається.

2. Практична частина.

Спробуйте зіграти шахову партію онлайн із  комп'ютерним суперником. Ви маєте можливість самі встановити рівень складності від 1 до 10 - від простого до гроссмейстера. Якщо буде зовсім складно, запитайте підказку або поверніть хід. 

----------------------------------------------------------------
24 лютого 2023 року (І та ІІ групи)
Шахи. Тренувальне заняття.

Спробуйте зіграти шахову партію онлайн із  комп'ютерним суперником. Ви маєте можливість самі встановити рівень складності від 1 до 10 - від простого до гроссмейстера. Якщо буде зовсім складно, запитайте підказку або поверніть хід. 

https://www.chess.com/ru/play/computer


20 лютого 2023 року (І та ІІ групи)
Онлайн Всесвітній Кубок з інтелектуальної гри «Український узвіз» до Міжнародного дня рідної мови. 

Онлайн Всесвітній Кубок з інтелектуальної гри «Український узвіз» до Міжнародного Дня рідної мови (далі Кубок) – це індивідуальний вид інтелектуальних змагань.

 Кубок проводиться у 6 статусних групах:

-       дитяча група - учні до 7 класів (включно) закладів загальної середньої освіти;

-       ювенальна група - учні 8 та 9-х класів  закладів загальної середньої освіти;

-       юніорська група - учні 10-11-х класів закладів загальної середньої освіти (або учні інших закладів освіти, які поступили на навчання після закінчення 9-го класу);

-       молодіжна група – студенти вищих навчальних закладів тощо (18-24 роки)

-       педагогічна група – 24-124 роки

-       батьківська група – 24-124 роки

Порядок проведення кубку

 Учасники 20, 21 або 22  лютого 2023 року - у будь-який час з 00.01 до 23.59 заходять самостійно за посиланням https://forms.gle/V6VbHzyiz4L6JYXj6 або http://surl.li/dtbwn  у Google форму, заповнюють довідкові дані і відповідають на 70 питань з різноманітних інтелектуальних ігор (за форматом класичної гри «Ерудит-лото»,тобто питання  і варіанти відповіді, з яких треба вибрати один. Зараховується 1 спроба, перша).

 Підведення підсумків гри

1. Переможці Кубку - гравці з найбільшою кількістю балів (в кожній групі).

2. Усі учасники нагороджуються дипломами відповідного ступеня (І-V), які можна скачати через 10 днів після завершення гри за посиланням http://surl.li/dltpi  або https://drive.google.com/drive/folders/1jTveAiAA2TrKUkQKdRQ3gri89mQ_0eg_?usp=sharing.


 23 грудня 2022 року (І та ІІ групи)

Онлайн Всесвітній Кубок з інтелектуальної гри «Український узвіз» до Міжнародного дня кіно.

Онлайн Всесвітній Кубок з інтелектуальної гри «Український узвіз» до Міжнародного дня кіно (далі Кубок) – це індивідуальний вид інтелектуальних змагань.

 Кубок проводиться у 6 статусних групах:

-       дитяча група - учні до 7 класів (включно) закладів загальної середньої освіти;

-       ювенальна група - учні 8 та 9-х класів  закладів загальної середньої освіти;

-       юніорська група - учні 10-11-х класів закладів загальної середньої освіти (або учні інших закладів освіти, які поступили на навчання після закінчення 9-го класу);

-       молодіжна група – студенти вищих навчальних закладів тощо (18-24 роки)

-       педагогічна група – 24-124 роки

-       батьківська група – 24-124 роки

Порядок проведення кубку

Учасники 23  грудня 2022 року - у будь-який час з 00.01 до 23.59 заходять самостійно за посиланням https://forms.gle/9yJM75BYBgNHYgmTA або http://surl.li/dovep у Google форму, заповнюють довідкові дані і відповідають на 84 питання з різноманітних інтелектуальних ігор (за форматом класичної гри «Ерудит-лото»,тобто питання  і варіанти відповіді, з яких треба вибрати один. Зараховується 1 спроба, перша).

 Підведення підсумків гри

1. Переможці Кубку - гравці з найбільшою кількістю балів (в кожній групі).

2. Усі учасники нагороджуються дипломами відповідного ступеня (І-V), які можна скачати через 10 днів після завершення гри за посиланням http://surl.li/dltpi  або https://drive.google.com/drive/folders/1jTveAiAA2TrKUkQKdRQ3gri89mQ_0eg_?usp=sharing.


16 грудня 2022 року (І та ІІ групи)
Заняття з розвитку логічного мислення.
Логічні задачі


12 грудня 2022 року (І та ІІ групи)
Тренувальне  заняття.

Завдання1. Розставте в дані кружальця (див. схему) числа від 1 до 10 так, щоб відстань між центрами кружалець із числами 1 і 2 була меншою за відстань між центрами кружалець із числами 2 і 3, яка в свою чергу буде меншою за відстань між центрами кружалець із числами 3 і 4... і далі – аналогічно.
Не панікуйте від незвичності завдання. Якщо підійти до розв’язування не ось так стандартно: «у якій послідовності написано, так і буду розв’язувати», – то завдання буде зовсім не складним.

Завдання2. Тут написані різними шрифтами, стилями майже всі натуральні числа від 1 до 99 включно. Назвіть єдине з чисел, яке свідомо пропущене.

Завдання3.Чи зможете зрозуміти, що станеться з кришкою ящика, якщо крутити шестерню за годинниковою стрілкою – вікриється чи закриється?




09 грудня 2022 року (І та ІІ групи)
Ігрове заняття.
Завдання: розгадайте ребуси "Техніка перемоги"



5 грудня 2022 року (І та ІІ групи)
Гра "Гімнастика для мозку"
1. Пояснення до гри. Відео-гра складається з послідовних завдань на розвиток логічного мислення. 
2. Відео-гра "Гімнастика для мозку"


28 листопада 2022 року (І та ІІ групи)
Відпрацювання паліндромних запитань

1. Паліндромце слово, словосполучення або навіть віршований рядок, що однаково читається в обох напрямках (зліва направо та справа наліво).

Наприклад: піп,

                     тут,

                     око,

                    дорога на город;

                    кит на морі романтик.

 2. Використовуючи різні джерела інформації, знайдіть паліндроми, або складіть самостійно – це також можливо, а ще пізнавально і весело!

Варіанти паліндромів можна розмістити на https://jamboard.google.com/d/1mJ66lSbZfQ12PJ-AVLU8VTdD_7Qzw0Cqa29tb-FEiDs/viewer?f=0



25 листопада 2022 року (І та ІІ групи)
Відпрацювання анаграмних запитань

1. Анаграма – це літературний прийом, який полягає у перестановці літер певного слова чи словосполучення чи групи літер, в результаті чого утворюється нове слово або словосполучення.

Наприклад: їКви – Київ;

                      лубяок - яблуко                                                                                         За допомогою анаграмних завдань тренується увага, логічне мислення, зосередженість, наполегливість.

 2. Розгадайте анаграми https://wordwall.net/ru/resource/32038248

Відповіді розмістіть на https://jamboard.google.com/d/1mJ66lSbZfQ12PJ-AVLU8VTdD_7Qzw0Cqa29tb-FEiDs/viewer?f=0



21 листопада 2022 року (І та ІІ групи)
Гра "Інтелект-ринг"

1. Пояснення до гри. Гра складається з 12-ти відео запитань.  Щоб дати відповіді на питання, необхідно переглянути відео фрагменти. Із трьох пропонованих варіантів відповідей треба вибрати один.

2. Гра «Інтелект-ринг»  https://forms.gle/85zi8oHo6cNqhsFT7.

 11 листопада 2022 року (І та ІІ групи)

Вправи із складання запитань на певну відповідь

І. Інтелектуальна розминка. "Своя гра". Перейдіть за посиланням,  дайте відповіді на запитання https://onlinetestpad.com/p4pmz2ao3vqqc

 

 ІІ. Складання запитань на певну відповідь

Оберіть будь-яке поняття (назви предметів, явищ, істот тощо), складіть 3 запитання, на які вірною є   одна і та ж відповідь, для гри «ЩДК» та прикріпіть на дошку Padlet за посиланням https://padlet.com/gasanenko_lena1/dsqy8zlng40mt50l


07 листопада 2022 року (І та ІІ групи)
Вправи із складання запитань на поставлену тему

І. Інтелектуальна розминка. Тематичні ігри. Перейдіть за посиланням,  дайте відповіді на запитання https://learningapps.org/watch?v=pqhir1n4a22

 

 ІІ. Складання запитань на поставлену тему

Оберіть будь-яку тему, складіть 3 запитання для гри «ЩДК» та прикріпіть на дошку Padlet за посиланням https://padlet.com/gasanenko_lena1/dsqy8zlng40mt50l


04 листопада 2022 року (І та ІІ групи)
Вправи із складання запитань на запропоноване джерело

І. Інтелектуальна розминка. Гра–вікторина. Дайте відповіді на запитання, користуючись правилами класичного «ЩДК»:

1. У 1875 році російський композитор Петро Ілліч Чайковський написав цикл з шести романсів, серед який був романс із назвою «Вечер». Композитор використав слова Льва Мея, які в свою чергу були російським перекладом одного вірша Тараса Григоровича Шевченка. Назвіть перший рядок вірша Т.Г. Шевченка, на слова якого Чайковський написав свій романс.

2. Статистика, яка знає все, зареєструвала у 1997 році у Нью-Йорку 24712 випадків укусів людей. На першому місці (22076 випадків) стоїть собака, за нею кішка (1152 випадки). А хто у цьому списку посідає третє місце з числом 892?

3. На початку 70-х років ХІХ століття один кавалерійський офіцер отримав поранення, через яке його праве стегно стало спотвореним та скривленим. Деякий час він дуже соромився цього. Напишіть прізвище цього офіцера.

4. Франція 1870-го року. Фермеру Меж Мур’є було шкода викидати тваринний жир, і він, додаючи до нього різні продукти і переварюючи суміш, отримав новий продукт харчування. Який?

5 Віками у житті Сходу величезну роль відіграють базари. Є базар і в мусульманському раї, але із однією суттєвою відмінністю від усіх земних. У чому ця відмінність?

6. Представник якої науки відбив у Альфреда Нобеля наречену? Вважають, що саме це вплинуло на рішення не присуджувати Нобелівську премію за успіхи у цій науці.

7. Якщо вірити давнім історикам, то під час походу Олександра Македонського до Індії офіцери його армії хворіли на шлунково-кишкові захворювання не так часто, як солдати. Їжа і питво в них були однакові, а металевий посуд – різний. З якого металу був виготовлений офіцерський посуд?

8. Який продукт життєдіяльності грибів ми їмо щодня?

9. Заздрощі, жадібність, розпуста, ненажерливість, гордощі, лінощі, злість. А як все це можна назвати коротше?

10. Як ви, напевне, знаєте в Біблії міститься багато оповідей про хвороби, війни, катастрофи. Кому, згідно Біблії, єдиному з усіх, вдалося знищити чверть населення Землі?

ПЕРЕВІРТЕ СЕБЕ (ВІДПОВІДІ)

                                              


       ІІ. Складання запитань на запропоноване джерело

Джерелом інформації  для складання запитань може бути: книга (повість, роман, оповідання, вірші тощо), розповіді людей, пісні, фільми, статті з газет, журналів, інтернету, довідники, словники, енциклопедії.

ІІІ. Користуючись будь-яким із перелічених або іншим джерелом інформації, складіть 3 запитання для гри «ЩДК» та прикріпіть на дошку Padlet за посиланням https://padlet.com/gasanenko_lena1/dsqy8zlng40mt50l

 

27 жовтня 2022 року (І та ІІ групи)
Розробка Положення про проведення гри «Що?Де?Коли?»

Завдання 1. Гра «Що?Де?Коли». Дайте відповіді на питання.

1.  Ви всі ЇХ, без сумніву бачили. Більш того, ВОНИ присутні в цій аудиторії - спробуйте їх назвати і нехай ВАМ допоможе цитата Антуана де Сент-Екзюпері з його твору «Маленький принц»:

"Ага, їх, здається шестеро чи семеро…. Я бачила їх багато років тому. Та де їх шукати - хтозна. Їх жене вітром. Вони без коріння - це дуже незручно". Хто ВОНИ?

 

2. Цієї честі були удостоєні окремі спортсмени, зокрема: норвезький лижник Торлейф Хаут в рідному містечку Драммен, легкоатлет Пааво Нурмі в Фінляндії, аргентинський футболіст Габріель Батістута у Флоренції, український стрибун у висоту Сергій Бубка в рідному Донецьку і легендарний Пеле в місті Бауру. Якої високої честі вони всі були удостоєні?

 3.  Це посідає важливе місце в житті тих, хто грає в інтелектуальні ігри. Зазвичай, в цей час зростає нервова напруга, підвищується артеріальний тиск, як правило, збільшується зосередженість. В окремих випадках цим нехтують, або економлять, чи навіть купують. Це починається і закінчується одним і тим самим словом. Що це за слово?

 4. Власниця однієї з київських крамниць вигадала цікавий маркетинговий хід: вона пішла до найближчої школи і домовилася з учителями початкових класів, щоб вони привели дітей до крамниці на екскурсію. Екскурсія відбулася, супроводжувалася вона захоплюючою розповіддю, а кульмінацією стали подарунки - кожній дитині підприємниця подарувала банку, в якій була не тільки вода, а і ще дещо. Через деякий час до крамниці вишикувалася черга батьків цих дітей. Що вони хотіли купити?

 5. Серед книг українського поета Ріталія Заславського є й збірка для дітей під назвою «Топала Тополя…».  

В яке місто Запорізької області?

6. ВОНА буває чотирьох модифікацій. Якісний екземпляр коштує від 8000 до 45000 гривень. ЇЇ корпус роблять цільновидовбаним винятково з верби. На інші її частини йдуть тополя, бук, карпатський граб. В Україні промисловим способом ЇЇ виготовляють тільки в Чернігові, причому замовлення надходять і з Білорусі, і з Молдови, і навіть із Голландії. Ви зможете назвати ЇЇ, якщо зміните одну літеру в прізвищі відомого українського політичного діяча минулого століття.

 7. Перекази нарікли ЇЇ Хитрою, церква - Святою, історія - Мудрою. А як ЇЇ звали?

8. Початок цьому було покладено на острові Томаківка; продовження – поблизу міста Марганець та села Капулівка Дніпропетровської області; пізніше - це було в місті Нікополь; потім знову повернулося назад в Капулівку і довго було там, а ще пізніше перебазувалося в гирло річки Кам'янки знову ж поблизу Нікополя; далі були місто Цюрупинськ, після якого знову повернулося в Капулівку. Скінчилося це в Румелії. Що це таке?

 

9.  Після відбіркового матчу збірних команд Україна – Хорватія до чемпіонату світу з футболу 2018 року, воротареві хорватів Субашичу задали запитання, хто з гравців супротивника йому сподобався найбільше. Відповідь була настільки несподіваною, що репортер у подиві вигукнув: "Але він же ..." Закінчить фразу здивованого репортера.

10. Досвід цього українського педагога, що працював в Павлиській школі на Кіровоградщині, використовується і досі. Його перу належать такі твори, як «Батьківська педагогіка», «Народження громадянина». А який дуже важливий людський орган втрачає цей педагог, судячи з назви його твору 1969 року?

 

 

ПЕРЕВІРТЕ СЕБЕ (ВІДПОВІДІ на питання)

Пригадайте правила класичної гри «ЩДК».

"Що?Де?Коли?" - командна гра. 

Завдання команд - своєчасно дати правильну відповідь на запитання, яке поставив ведучий. За кожну правильну відповідь команда отримує одне ігрове очко. Ведучий оголошує номер запитання, ставить запитання і каже слово: «Час», після чого починається відлік часу в 60 секунд. За 10 секунд до закінчення хвилини обговорення подається сигнал. По закінченні хвилини обговорення  подається  сигнал, після якого починається відлік додаткових 10 секунд, до закінчення яких команда зобов'язана дати  відповідь. Відповідь вважається неправильною за таких умов: не розкриває суть запитання з достатньою конкретизацією (ступінь конкретизації визначається ведучим); форма відповіді не співпадає з формою запитання; команда дала більше одного варіанту відповіді, при цьому один з них невірний.

Гра може проводитись усно чи письмово.

Завдання 2. Закінчіть розробку Положення гри «Що?Де?Коли?», використовуючи інформацію, яку ви отримали від СЬОГОДНІШНЬОЇ гри, включаючи корекцію правил, умови проведення тощо.

Для цього перейдіть за посиланням та заповніть пропуски у тексті.


24 жовтня 2022 року (І та ІІ групи)
Матеріально-технічне забезпечення гри

Теоретична частина заняття.

Матеріально-технічне забезпечення гри – це сукупність матеріалів та обладнання, необхідних для успішного проведення всіх етапів гри (від оформлення Положення до підведення підсумків і вручення відзнак).

Це атрибути гри  – все, що необхідно для проведення всіх конкурсів, що передбачене Положенням; наприклад: пакет запитань, роздатковий матеріал із завданнями, кольорові сигнальні картки чи звукові і світлові сигнальні системи, презентація, відео, аудіо; мультимедійний супровід – ноутбук, екран; підготовлені відзнаки учасникам і переможцям – Дипломи, Грамоти, Подяки, подарунки тощо.

Матеріально-технічне забезпечення здійснюється оргкомітетом гри.

Опис обладнання може бути розділом Положення про гру.

Практична частина заняття.

1. Гра «Що?Де?Коли?»

2. Якщо ви виконали всі завдання гри «Що?Де?Коли?» (24.10.2022) та «Чудова сімка»(17.10.2022), уявіть, що ми проводили їх у гуртковій кімнаті і напишіть на інтерактивній дошці  Jamboard https://jamboard.google.com/d/15VO7_nlEgUpmVbWslgk2Fnq2Zk1_OT-c39XYVrbdR-Y/viewer?f=0  яке обладнання нам було б необхідне для їх проведення (можна до однієї з ігор на вибір).


21 жовтня 2022 року (І та ІІ групи)
Нормативні документи гри

Теоретична частина

Нормативна документація — документи, які встановлюють правила, загальні принципи чи характеристики різних видів діяльності  або їхніх результатів.

До нормативних документів інтелектуальної гри відносяться:

-Положення про проведення гри

-Протоколи результатів гри.

Положення про проведення гри орієнтовно містить такі розділи:

1. Загальні положення (дуже коротка інформація про гру – назва, форма проведення)

2. Організатори гри

3. Мета гри

4. Учасники (Індивідуальна участь чи команди, кількість гравців у команді, вік учасників)

5. Умови проведення гри (правила  гри)

6. Підведення підсумків гри.

Зразок Положення

Протоколи результатів гри – це зведені таблиці від всіх членів журі чи електронні таблиці, які відображають кількість набраних ігрових балів гравцями  по окремих раундах і за гру вцілому. Протоколи слугують для підведення підсумків гри, визначення переможців.

Зразок протоколу результатів

Практична частина

1. Гра «Просте впорядкування»

2. Гра «Знайди пару»


17 жовтня 2022 року (І та ІІ групи)
Організація та проведення інтелектуальних ігор. Підготовча робота

І. Теоретична частина заняття.

Організація та проведення будь якої інтелектуальної гри – це послідовне здійснення підготовчої, організаційної та практичної діяльності оргкомітету.

Оргкомітет – це група людей, що беруть участь у повній розробці та проведенні гри.

Підготовча робота (проектування гри) по організації та проведенню  інтелектуальної гри складається з таких етапів:

1. Обміркувати майбутню гру   (учасники – індивідуальний чи командний вид змагань, тривалість гри, кількість  раундів, зміст раундів, оцінювання правильних рішень, підведення підсумків, можливість нагородження);

2. Обрати тему гри (присвячена певній сфері чи без конкретного тематичного спрямування);

3. Окреслити вікову категорію учасників;

4. Обміркувати правила гри.

Етапи організаційної  роботи:

1. Оформити Положення про гру, оприлюднити його;

2. Підготувати ведучих, зібрати заявки від учасників.

3. Здійснити матеріально-технічне забезпечення гри (виготовити атрибути гри  – все, що необхідно для проведення всіх конкурсів; наприклад – за необхідності розробити роздатковий матеріал із завданнями, кольорові сигнальні картки, презентацію, відео, аудіо тощо);

4. Підготувати місце проведення (зала, клас, гурткова кімната тощо)

Практична робота – безпосередньо проведення гри.

ІІ. Практична частина заняття.

1. Гра «Чудова сімка»

Виконайте послідовно 7 завдань, набирайте ігрові бали.

2. Пригадайте етапи підготовчої роботи (проектування гри). Спробуйте зпроектувати гру на 3 завдання. Пректи ігор розмістіть на інтерактивній дошці Jamboard  https://jamboard.google.com/d/1QXaKKPl38cFqUvNQT4vUMO6azBNhIlc9xDhCIUh_iew/viewer

10 жовтня 2022 року (І та ІІ групи)
Ключові слова та логічні ланцюжки у тексті, запитаннях

Теоретична частина

Текст повідомлення чи запитання, як правило, містить  кілька речень, з-поміж яких одне найбільш значуще – тематичне. У тексті є слова, які мають істотне смислове навантаження. Такі слова називають ключовими.

У тексті виділяють такі одиниці мовлення – тема (дане) і рема (нове; те, що стверджується про тему).

Тема (відоме, дане) — компонент висловлювання, початковий пункт повідомлення; те, стосовно чого щось стверджується у висловлюванні. Речення у тексті поєднуються за допомогою «даного» (відомого), де використовуються повтори слів, займенники, синоніми. «Дане» (відоме) в тексті служить для зв’язку речень. У ньому повторюється якась частина попереднього речення.

Рема (у перекладі з грецької мови — сказане) (нове) — те, що стверджується або про що запитується в темі. «Нове» в реченні містить основне повідомлення і виділяється логічним наголосом. У мовленні «нове» найчастіше стоїть наприкінці речення.

Рема, як правило є ключовим словом у тексті.

У тексті може бути послідовний (ланцюжком) і паралельний зв’язок. При послідовному зв’язку речень «даним» наступного речення стає «нове» попереднього. Паралельний зв’язок полягає в тому, що «дане» залишається одним і тим же.

Розглянемо приклади у таблиці.

Речення

Вид звязку

Особливості звязку

(Д)Кенгуру двометрового зросту народжує малюсіньке, завбільшки з волоський горіх, (Н)дитятко. Таке (Д)немовлятко навіть мамине (Н)молоко одержує в примусовому порядку. (Д)Пожива (Н)впорскується йому в рот без його на те згоди.

Послідовний

Кожне наступне речення чіпляється за попе-реднє, розкриваючи, уточнюючи його зміст.

Цей чудернацький (Д)ссавець має вкриті роговим чохлом (Н)щелепи. (Н)Розмножується (Д)він..також незвичайно: відкладає (Н)яйця, насиджує(Н) їх, а малят (Н)вигодовує молоком. У тихих річках Австралії (Д)ця тварина (Н)ловить безхребетних, вибираючи їх із мулу. (Д)Качкодзьоби стали дуже (Н)рідкісними тваринами. (Д)Вони (Н)перебувають під охороною закону.

Паралельний.

Кожне речення відносно самостійне. Вони передають незалежні одна від одної події, що відбуваються одночасно або змінюють одна одну.

Ланцюговий і паралельний зв’язок можуть поєднуватися.

Практична частина

 1. Лінгвістична вправа

— Один письменник розпочав писати оповідання, але, відредагувавши його, отримав роман. Вам потрібно з’ясувати, як автор перетворив початок оповідання у початок повісті, а потім — роману.

1.  Осінь. Сумні та холодні дні. Журливими ключами відлітають лелеки.

2.  Прийшла золотокоса осінь. Потяглися довгою чередою сумні та холодні дні. Високо в небі, попрощавшись з рідною землею, журливо відлітають лелеки.

3.  Був той незвичайно тужливий час, коли на землі панувала золотокоса осінь. Сумні та хмурні дні, часто пересипані холодними дощами, огортали все навкруги. І лише зрідка крізь сірі хмари долинало тривожне курликання вічних мандрівників — лелек; це вони прощалися з рідною домівкою, відлітаючи у далекий вирій.

— Якою інформацією поповнився твір?

— Порівняйте перший та останній уривок. Визначте у них дане і нове.

— Завдяки даному чи новому збільшився обсяг твору?

2. Текстовий конструктор

Відновіть структуру тексту «Софія Київська». 


07 жовтня 2022 року (І та ІІ групи)
Формулювання запитань

Теоретична частина

Уявімо, що ви отримали базові знання з певної теми, інформації, тексту. Настав час переходити до складніших концепцій. Щоб їх опанувати, потрібно не тільки добре розуміти матеріал, але й уміти будувати зв’язки між уже вивченим та новою інформацією.

Для цього варто навчитится ставити запитання до тексту та відповідати на них. Зверніть увагу, мова йде не про фактажні запитання («Хто? Що? Де? Коли?»). Нас цікавлять глибокі запитання на логіку та порівняння («Як? Чому? Навіщо?»). Вони допомагають побудувати зв’язки між новим матеріалом та попередніми знаннями, використати цю інформацію для відповіді на більш глобальні запитання. Це є важливим в інтелектуальних іграх.

Чому ця стратегія ефективна?

Звернемося до одного з перших досліджень стратегії запитань.

У дослідженні брали участь три групи. Кожна отримала певний текст. Наприклад, «Голодний чоловік сів у машину».

Речення першої групи було питальним, тобто учасники мали відповісти на запитання «Чому?». Наприклад, «Чому голодний чоловік сів у машину?».

Друга група отримала те ж речення, але з поясненнями: «Голодний чоловік сів у машину, щоб поїхати до ресторану».

Третя група просто читала речення без пояснень — «Голодний чоловік сів у машину».

На фінальному тестуванні всі учасники мали пригадати інформацію про цього чоловіка. Яким він був (голодним), чому сів у машину (щоб поїхати до ресторану). Найкращі результати продемонструвала перша група, яка відповідала на запитання до речення.

Отже, чому запитання працюють? Коли вам необхідно відповісти на глибокі запитання типу «Чому?» або «Навіщо?», доводиться пригадувати вже відомі знання та пов’язувати їх з новою інформацією.

Практична частина

А тепер спробуємо самостійно працювати із запитаннями.

Завдання 1. Прочитайте текст

Під вікном у нас живуть ластівки. Коли вони помости­ли гніздо, я й не знаю. Мама каже, дуже давно.
Минуло літо. Вивели ластівки діток. Вилетіли малень­кі пташенята з гнізда та й полетіли собі. А старі залишили­ся. Тільки тепер вони не ховаються в гнізді. А біля гнізда посідають та й щебечуть. Я вслухаюся в їхнє щебетання. Навесні воно було радісно-тривожне. А тепер тривожно-сумне.
Про що ж тепер щебечуть ластівки?..
(Василь Сухомлинський)

Завдання 2. Поставте до нього запитання. Сформулюйте 1-2 запитання не на фактаж, а на логіку та порівняння. Наприклад, «Чому? Чому так, а не по-іншому? Навіщо? А що як..?».

Сформульовані запитання напишіть на інтерактивній дошці  Jamboard за посиланням https://jamboard.google.com/d/1Ou-t5MVKWd2vjHIityYcYmpgj0iNjfsXWbcHq0Ap288/viewer?f=0



03 жовтня 2022 року (І та ІІ групи)
Гра-віторина за основним джерелом запитань
1. Прочитайте уважно текст. Зверніть увагу на подробиці - описи героїв, їх характеристики.

Казка про Осінь 

2. Дайте відповіді на питання вікторини https://learningapps.org/watch?v=pkhj6rxnn22


30 вересня 2022 року (І та ІІ групи)
Довідкова література
1. Пропоновані схеми допоможуть розібратися з видами довідкової літератури.


























2. Памятка користувача довідковою літературою

І. Якщо вам потрібно дізнатися:

•   як правильно писати те чи інше слово, тоді звертайтеся до орфографічного словника;

•  як правильно вимовляти, наголошува­ти слова - до орфоепічного;

• походження слова - до етимологічного;

 • значення слова, його стилістичне вико­ристання і граматичне оформлення - до тлумачного словника.

ІІ. Якщо ви хочете дізнатися про різні явища природи, такі як затемнення, повінь, землетрус, чи про видатних діячів культу­ри, науки, спорту, про географічні відкрит­тя, історичні події - звертайтеся до енцикло­педичних словників.

 ІІІ. Для того щоб отримати допомогу від словника, потрібно вміти ним правильно користуватися.

У словниках усі слова зібрані за алфавітом, а у довідниках - за окремими темами. Словникова стаття починається із заголовка. У філологічних словниках заголовок завжди має наголос.

IV. У словниках-довідниках завжди зібрані знання, нагромаджені багатьма поколіннями. Звертайтеся до них, читайте їх як художню кни­гу, вони завжди і в усьому допоможуть вам.

 

26 вересня 2022 року (І та ІІ групи)
Джерела інформації
1. Теоретична частина
Щодня ми дізнаємось багато нового, спостерігаючи довкілля, навчаючись, спілкуючись із ровесниками й дорослими.
Давайте дослідимо разом, що таке інформація, її види і джерела. Розгляньте схеми.
Основні поняття












2. Практична частина

Завдання 1. Перейдіть  на дошку Jamboard та виконайте завдання.

Завдання 2. Перейдіть  на дошку Jamboard та дайте відповідь на питання, користуючись стікером або текстовим полем.


23 вересня 2022 року (І та ІІ групи)
Мовленнєвий етикет
Ділова людина – підприємець, менеджер чи керівник – повинна обов’язково вміти чітко і зрозуміло формулювати свої погляди, аргументувати свою позицію, аналізувати висловлювання партнера, критично оцінювати відповідні пропозиції. Необхідною умовою цього є вміння слухати, вести бесіду, створювати доброзичливу атмосферу, уміння справити позитивне враження, відповідна завчасна підготовка.
Етикет – це мова символів. Людина повинна використовувати його з метою кращої взаємодії з іншими (колегами, партнерами). Етикет функціонує в суспільстві як сукупність двох форм поведінки: мовленнєвої і не мовленнєвої.
Мовлення людини – це своєрідна візитна картка, свідчення рівня освіченості людини, її культури, це показник культури суспільства.
Головне призначення етикету, в тому числі й мовленнєвого, – встановлення сприятливого контакту між людьми, регулювання їх взаємин на основі принципу ввічливості. 
Існує загальна функціональна типологія одиниць мовленнєвого етикету українського народу і представлена у такому вигляді (наводимо приклади найбільш типових формул) :
1. Етикетні одиниці, якими виражається вітання: Добрий ранок! Доброго ранку! Доброго дня! Добридень! Добрий вечір! Здрастуйте! Здоровенькі були! Вітаю Вас! Радий (-а) вітати Вас!
2. Формули зі значенням прощання: Прощайте! Прощавайте! До зустрічі! До побачення! Щасливо! На добраніч! Щасливої дороги! Я з Вами не прощаюсь!
3. Вислови вибачення: Вибачте, пробачте, даруйте, прошу вибачення, мені дуже шкода, перепрошую, вибач мені; не сердься на мене; вибач (-те), будь ласка;
4. Мовленнєві одиниці, що супроводжують прохання: Будь ласка, будьте ласкаві, прошу Вас, маю до Вас прохання..., чи можу звернутися до Вас із проханням..., дозвольте Вас попросити..., якщо Ваша ласка..., можливо, Ви мені допоможете...
5. Формули подяки: Спасибі! Дякую! Не знаю, як і дякувати вам (тобі)!
6. Конструкції побажальної модальності: Будь (-те) щасливий (-а, і)! Щасливої дороги! Успіхів тобі (Вам)! Хай щастить! Зичу радості (гараздів, успіхів)!
7. Формули привітань з певної нагоди: Поздоровляю з... ; Вітаю (Вас, тебе) з... ; Прийми (-іть) поздоровлення (привітання) з... ; З Новим роком!.. ; З днем народження!
8. Типізовані фрази ритуалу знайомства: Знайомтесь..., Дозволь (-те) представити (познайомити, рекомендувати)... тощо.
9. Звертання: мамо, тату, доню, сину, сестро, брате, бабусю, дідусю, пані, пане, панно, паничу, панове, добродію, добродійко, добродії, товаришу, товариство, друже, приятелю, подруго, колего...
10. Згода, підтвердження: Згоден, я не заперечую, домовилися, ви маєте рацію, авжеж, звичайно, так, напевно, безперечно, безумовно, ми в цьому впевнені, гаразд (добре).
11. Заперечення: Ні; ні, це не так; нас це не влаштовує; не можна; не можу; Ви помиляєтесь; шкодую, але я мушу відмовитись; дякую, я не можу; про це не може бути й мови...
12. Співчуття: Я Вас розумію; я відчуваю Вашу схвильованість (Ваш біль, Вашу стривоженість. Ваше хвилювання) ; не впадайте у відчай.
Поради: Завжди контролюйте себе що – кому – чому – про що – де – коли ви говорите; дотримуйтесь правил мовного етикету; засвідчуйте свою вихованість, шану і уважність до співрозмовника, привітність, приязнь, прихильність, доброзичливість, делікатність.

19 вересня 2022 року (І та ІІ групи)
Комунікабельність людини. Культура спілкування.

1. Комунікабельність – це одна з навичок, що важлива не лише у навчанні чи роботі, але й у житті в цілому. Саме завдяки їй нам вдається знаходити спільну мову з людьми, мирно залагоджувати конфлікти, домовлятися про вигідні для себе рішення тощо. 

Комунікабельність у перекладі з латинської означає «з’єдную, повідомляю», а словники тлумачать це поняття як уміння встановлювати контакт зі співрозмовником, спілкуватися, налагоджувати соціальні зв’язки, швидко адаптуватися у незнайомому середовищі.

Тож ми зібрали найкращі поради для підвищення її рівня і пропонуємо не затягувати з їх застосуванням.

Більше спілкування

Будь-яка розмова для вас грає роль у підвищені комунікабельності. Тож не варто уникати можливості покращити свої навички. Спостерігайте за манерами спілкування співрозмовників, щоб почерпнути необхідне, навчитися правильного звертання чи заперечення, наслідувати невербальну поведінку. Практика у спілкуванні – найкращий друг під час підвищення рівня комунікабельності.

Слухайте

Люди часто зациклюються на тому, що їм необхідно буде сказати і зовсім забувають про таку важливу складову комунікації як слухання. Саме уважно слухаючи співрозмовника, ви можете знайти ті ключові посили, що допоможуть вам вигідно вибудувати розмову. Ви також можете вловити емоції і прочитати те, що було сказано між рядків. До того ж, коли ви чуєте співрозмовника, ви знижуєте свій рівень стресу та хвилювання, покращуєте свій настрій і налаштовуєтеся на продуктивну бесіду.

Для ефективного слухання краще ставити співрозмовнику уточнювальні запитання та підтримувати його думки. Намагайтеся нечасто повторювати їх фрази або  ключові думки, щоб показати, що ви розумієте та підтримуєте сказане.

Розпочинайте розмову першим

Коли бачите на вулиці знайомого  – починайте розмову. Декількахвилинна бесіда покаже вас з кращої сторони та допоможе вдосконалити навички комунікації. Навіть, якщо у вас зовсім немає бажання розмовляти – переступіть через себе та почніть розмову. Пізніше це стане вам у пригоді.

Зацікавте співрозмовника

З людьми краще говорити на теми, що їх цікавлять. За словами американського педагога, письменника та оратора Дейла Карнегі, є лише один спосіб вплинути на людину – це говорити з нею про те, чого вона прагне, чекає та спробувати відкрити їй спосіб до отримання бажаного. 

Станьте оптимістом

Якщо ви хочете бути комунікабельним, то для початку потрібно стати оптимістом. Саме з відкритими, усміхненими людьми, що не навантажують інших проблемами хочуть спілкуватися. Сумні очі та опущені куточки губ не викликають симпатії, а підвищити рівень комунікабельності, коли ніхто не хоче з вами спілкуватися, – дуже важко.

Поборіть невпевненість у собі

Насамкінець, вам необхідно стати впевненим у собі. Тоді ви не будете витрачати час на підбирання фраз, що краще пролунають, не будете соромитися на презентації чи хвилюватися на співбесіді. Для того, щоб побороти невпевненість у собі радять щодня хвалити свої позитивні якості, за які вас цінують інші, намагатися стати іншою людиною, яка живе з оптимізмом та з легкістю розв’язує проблеми, що виникають. Поборовши свої комплекси, ви зрозумієте, що бути комунікабельним чи ні – лише ваш власний вибір, ніякі вроджені якості не можуть на це вплинути.
(За матеріалами https://thepoint.rabota.ua/komunikabelnist/)
2. Перегляньте відео. Сподіваюсь, воно буде вам корисним.

21 травня 2022 року (І та ІІ групи)
Гра "Своя гра"
Індивідуальний вид гри, мета якої набрати якомога більшу кількість балів, відповідаючи на питання різної тематики.
Виберіть тему гри за бажанням, дотримуючись інструкцій, виконайте завдання, отримайте ігрові бали.
https://onlinetestpad.com/p4pmz2ao3vqqc









19 травня 2022 року (І група)
20 травня 2022 року (ІІ група)
Гра "Брейн-ринг"

Перейдіть за посиланням та дайте відповіді на питання https://onlinetestpad.com/knfhuedxfjcaa



14 травня 2022 року (І та ІІ групи)
Гра "Що? Де? Коли?"

Дайте відповіді на запитання. У грі є можливість скористатися логічними підказками.

12 травня 2022 року (І група)
13 травня 2022 року (ІІ група)
Гра "Найрозумніший"

Гра "Найрозумніший" складається з двох турів: 

07 травня 2022 року (І та ІІ групи)
Коефіцієнт інтелекту

Коефіціє́нт інтеле́кту, або ай-к'ю́ (англ. IQ — intelligence quotient), — кількісна оцінка рівня інтелекту людини певного віку. Визначається за допомогою спеціальних тестів.

Тести ай-к'ю розраховані на оцінку розумових здібностей, а не рівня знань (ерудиції). Коефіцієнт інтелекту є спробою оцінити фактор загального інтелекту.

Кожен тест складається з безлічі різних завдань, де рівень складності поступово зростає. Серед них тестові завдання на логічне та просторове мислення, а також завдання інших типів. За результатами тесту підраховується ай-к'ю. Помічено, що чим більше варіантів тесту проходить випробовуваний, тим кращі результати він демонструє. 

                                  ПРОЙТИ ТЕСТ



05 травня 2022 року (І група)
06 травня 2022 року (ІІ група)
Прості аналогії

В середині минулого століття американський психолог Вільям Гордон запропонував створення аналогій як способу розвитку творчого мислення. Тест був розроблений для дітей та дорослих людей. 
Діагностика мислення "Прості аналогії" дозволяє перевірити швидкість і точність встановлення причинно-наслідкових зв'язків між об'єктами, оцінити і розвивати критичне сприйняття інформації, формувати стійкість, концентрацію, розподіл і переключення уваги.

                         ПРОЙТИ ТЕСТ



30 квітня 2022 року (І та ІІ групи)
Тест зростаючої складності Равена

Прогресивні матриці Равена – тест інтелекту. Призначений для визначення рівня інтелектуального розвитку, вивчення логічності мислення. Це малюнки з фігурами, обєднаними певною взаємозалежністю. Однієї фігури не вистачає, а внизу вона додається серед 6-8 інших схожих фігур. Завдання: встановити закономірність, що повязує фігури на малюнку, та обрати необхідну фігуру серед запропонованих варіантів. Тест складається із 60-ти завдань-таблиць. Це 5 серій по 12 завдань. У кожній серії таблиць завдання розташовані у порядку зростання їх складності.

Спробуйте пройти тест. Вказуйте вікову категорію.

ПРОЙТИ ТЕСТ

29 квітня 2022 року (І та ІІ групи)
Участь у Кубку з інтелектуальної гри "Що?Де?Коли?"

Учасники 29 квітня 2022 року у будь-який час з 12.00 до 17.00 заходять самостійно за посиланням https://forms.gle/eSi3tcns2SkTiqHeA   або https://goo.su/PuBubEB  у Google форму, заповнюють довідкові дані і відповідають на 30 питань (за форматом класичної гри «Ерудит-лото», але з питаннями «Що?Де?Коли?» і 10 варіантами відповіді – треба вибрати один).

Переможці Кубку з індивідуального "Що?Де?Коли?" - це гравці з найбільшою кількістю балів (в кожній віковій  групі).

Переможці Кубку з командного "Що?Де?Коли?" - це команди з найбільшою кількістю балів за сумою найкращих результатів 2-х гравців.

Учасники у кожній віковій групі нагороджуються дипломами відповідного ступеня (І-Vhttps://goo.su/lzpi


28 квітня 2022 року (І та ІІ групи)
Тренувальне заняття з гри "Що?Де?Коли?"

Дайте відповіді на питання
1.     Американець скаже: «Індійське літо», француз – «Літо Святого Мартіна». А як скажемо ми?
2.     Англійський письменник сказав: «Дивна палиця. На одному кінці цієї палиці – вогонь, а на іншому – дурень». Про що йде мова?
3.     Ішла жінка до Києва й зустріла трьох чоловіків. Кожний із них ніс по мішку, в кожному мішку – по коту. Скільки істот ішло до Києва?
4. У слов’ян є звичай: на весільний коровай ставити гільце (деревце) і прикрашати його гірляндами  квітів. З яких квітів виготовляли гірлянди? 
5.     Про яку квітку існує така легенда: «Коли Бог створив світ, він дав імена усім творінням, але забув про одну маленьку квіточку. Тоді ця квітка підійшла до трону і нагадала про себе. І Бог назвав її … Як?
6.     Коріння цієї квітки монголи використовують для приготування їжі, з насіння заварюють чай, а китайці зробили її своїм національним символом. Що це за квітка?
7.     Процес приготування кави складається з 5-ти етапів: підсмажування зерен; їх охолодження; помел зерен; заварювання кави. А який 5-й етап?
8.    В парк столиці Малайзії привезли сніг, і щоб він якомога довше не розтанув, заборонили торкатись його руками. Для якої категорії людей було зроблене єдине виключення?
9.   Вирушивши з Києва на захід, ви у першу чергу перетнете державний      кордон цієї країни. Якої?
10.  Відеозапитання гри " Що? Де? Коли?". Керівник інтелектуального гуртка " Юний ерудит" Рибалка І.В. КЗ "НВО "ЗНЗ І-ІІІ ст.№ 16-ДЮЦ"Лідер"м. Кропивницький Автори запитань: Рибалка І.В., Пляка С.М. 



23 квітня 2022 року (І та ІІ групи)
Пам'ять. Розвиток пам'яті.

Пам'ять  процеси запам’ятовування, зберігання, відтворення і забування людиною свого досвіду. Це характеристика пізнавальної функції психіки, складова пізнавальної діяльності людини.

1. Відеозаняття 


2. Вправа на розвиток пам’яті 
 Два рази спокійно і зосереджено прочитайте перелік покупок і намагайтесь запам’ятати. Закрийте список. Відтворіть всі пункти в будь-якій послідовності.

1 кг картоплі
          250 г вершкового масла
          1 пучок редиски
          16 яєць
          1 кг борошна
          Миючий засіб
          Корм для кішки
         1 плитка шоколаду
         Папір для випічки
         Ліверна ковбаса



21 квітня 2022 року (І група)
22 квітня 2022 року (ІІ група)
Вправи для розвитку логічного та абстрактного мислення

Завдання 1. Розгляньте малюнок. Який  символ  зайвий?


Завдання 2. Сконцентруйте увагу на малюнку. Цю спіраль можна побачити у двох різних ракурсах -  в горизонтальному і вертикальному положеннях. Розглядаючи спіраль, спробуйте декілька разів змінити ракурс.



Завдання 3. Вправа для розвитку зосередженості 
Прочитайте  злитий  текст

Випиваючищоднясклянкуовочевогочифруктовогосокувизабезпечуєтеорганізмвеликоюкількістюкориснихречовинщомістятьсяударахземлівітамінитамінералидопоможутьзберегтиздоров’яібадьорість.

Завдання 4. Уважно розгляньте малюнок  та дайте відповіді на  запитання.

          1. Сільки туристів живе у таборі?
2. Коли вони сюди приїхали: сьогодні чи декілька днів  назад?
           3. На чому вони сюди приїхали?
           4. Чи далеко від табору до найближчого населеного  пункту?
           5. Який дує вітер: північний чи південний?
           6. Який зараз час дня?
           7. Куди пішов Шура?
           8. Хто вчора чергував? Назвіть по імені.
           9. Яке сьогодні число якого місяця?



16 квітня 2022 року (І та ІІ групи)
Інтерактивні інтелектуальні ігри

Переходьте за посиланням, обирайте ігри до вподоби.

"Онлайн-ігри для розваги і розвитку" https://cutt.ly/rF4eERQ

15 квітня 2022 року (І та ІІ групи)
Участь у Кубку з інтелектуальної гри "Брейн-ринг"

Учасники 15 квітня 2022 року у будь-який час з 12.00 до 17.00 заходять самостійно за посиланням https://forms.gle/MgZJqoEkSuJhZYCu5 або https://goo.su/Krk9 у Google форму, заповнюють довідкові дані і відповідають на 48 питань (за форматом класичної гри «Ерудит-лото», але з питаннями «Брейн-рингу» і 10 варіантами відповіді – треба вибрати один).

Переможці Кубку з «Козацького герцю» (індивідуального Брейну) - це гравці з найбільшою кількістю балів (в кожній віковій  групі).

Переможці Кубку з «Гетьманського дуету» (командного Брейну) - це команди з найбільшою кількістю балів за сумою найкращих результатів 2-х гравців.

Учасники у кожній віковій групі нагороджуються дипломами відповідного ступеня (І-Vhttps://goo.su/lzpi


14 квітня 2022 року (І та ІІ групи)
Тренувальне заняття з гри "Брейн-ринг"
 
Гра «Брейн-ринг» (за класичними правилами) передбачає змагання команд інтелектуалів до тих пір, поки одна з команд не набере 5 балів. Питання звучать одночасно для обох команд. Час обдумування відповіді – 60 сек. Та команда, яка готова відповідати, подає сигнал, використовуючи кнопку світло-звукової системи. Право відповіді має та команда, що першою подала сигнал про готовність відповідати. Якщо відповідь правильна, то команді зараховується 1 бал. Якщо відповідь невірна, то суперники мають право використати весь час до кінця і дати свій варіант відповіді. При правильній відповіді вони отримують 1 бал, при неправильній – питання знімається і зачитується нове.

Завдання до тренувальної гри «Брейн-ринг»

Дайте відповіді на запитання, використовуючи 1 хвилину часу.

1. Назва якого птаха в перекладі означає «рожеве полум’я”? 
2. Чому у стародавній Греції жінок не допускали на Олімпійські ігри? 

3. Як називається звичай кровної помсти в Італії? 

4. Який вид літератури отримав назву від музичного інструмента? 

5. На березі якого моря існувала лабораторія єгипетської цариці Клеопатри, в якій створювались парфюми, мазі та різні косметичні речовини?  

6.  Як називають тверді пластинки, що вкривають тіло різних видів тварин? 

7. Водяна споруда, яка перегороджує долину ріки, викликаючи підвищення рівня води. 

8. Місце у суспільстві, вік, настрій, пори року. Яка характеристика традиційного японського одягу – кімоно відображає це все?

9.  Назвіть племена, що вперше завоювали територію Київської Русі. 

10. Скупчення завислих у повітрі біля поверхні землі дуже малих крапель води. 

11. Допоміжна історична дисципліна, що займається вивченням, описом і систематизуванням монет та інших грошових знаків. 

12. Давня одиниця виміру довжини, визначена довжиною частини руки. 

Логічні задачі





07 квітня 2022 року (І група)
08 квітня 2022 року (ІІ група)
Ребуси




02 квітня 2022 року (І та ІІ групи)
           Головоломка "Танграм"

Танграм (кит.: «сім дощечок майстерності») — це головоломка, яка складається з семи гральних кісток — пласких геометричних фігур, які називають танами, що складаються у різні форми. Завдання головоломки — створити задану форму (на підставі лише обрису силуету) з використанням всіх семи танів, які заборонено накладати один на один. Це одна з найбільш популярних головоломок такого типу у світі.

Розріжте квадрат на 7 частин, як показано на малюнку. Складіть фігури за зразком.





















Можна скористатися онлайн-версією цієї головоломки за посиланням https://www.mindgames.com/game/Tangrams 


31 березня 2022 року (І група)
01 квітня 2022 року (ІІ група)
Гра "Кольоровий кросворд" 



Урахуйте незвичне: в одній клітинці ґратки стоїть апостроф, а одне зі слів – розірване, складається з двох розташованих окремо частин.

Горизонталь. 8. Українське прізвище, перша частина якого означає назву ремісника, що виробляє бочки та інші ємності з дерева, а друга – така, яку має дюжина прізвищ зі ста найкращих учасників 50-го заходу «50 слів». 9. Найвідоміший музей Мадрида. 10. Грошова одиниця Ірану, Катару, Оману. 11. Тип кузова легкового автомобіля. 14+18. Одна з комбінацій карт у покері. 15. Древній германець. 16. Число. 17. Тук, ліпід, фритюр. Його «вороги» – ліпосакція та дієта. 19. Грецька гора, на якій ніяк не побачите представниць «слабкої статі». 22. Тканина, пришита до вивороту одягу. 24. Інертна частина світлової реклами. 25. Бестселер для християн. 26. Вихід м’яча за бічну лінію поля. 31. Тип відкидного кузова легкового автомобіля. 32. Однослівна побутова назва ДСКН України. 34. Частка, яка дуже часто є мовним паразитом. 35. Бездітний батько Буратіно.
Вертикаль. 1. Нота. 2. Хамська, неполіткоректна назва чорношкірої людини. 3. Велосипед для чотирьох ніг. 4. Художній засіб мовлення. 5. Офіційна мова Пакистану. 6. Доведена до точки кипіння вода. 7. Людиноподібна вішалка. 9. Уся рідня папуаса. 12. Фірма, яка створила перший мікропроцесор. 13. Побутовий подрібнювач харчових продуктів. 15. Папуга, володар найміцнішого дзьоба. 20. Людина, що допомагає бідним, нужденним. 21. Павутина, яка затягує віртуальних фанатів. 22. Італійська річка-«прийменник». 23. Справжнє прізвище одесита-гумориста Романа Карцева. 27. Гноблення, ярмо, кабала. 28. Хірургічна нитка, матеріал для операційних швів. 29. Каспійська кілька. 30. Абревіатура міжнародної організації, заснованої 24.10.1945 р. 33. Просторова геометрична фігура. 35. Династія радянських циркових артистів-«коперфільдів».
«Блакитний» чайнворд. . Інша назва мати-й-мачухи. . «Родичка» виделки та ножа. . Художник, який відкидає конкретику. . Прізвище 45-го Президента США.
«Зелений» чайнворд. . Матеріали, складені один на один. . Невеличкий потік. . Загальновживана абревіатура – назва кандидата в майстри спорту. . Добровільне протестне спалення себе. . Ім’я київського князя. . Прізвище режисера кінотрилогії «Хрещений батько», шестиразового лауреата премії «Оскар». . Збій пульсу. . Мисливська сумка для дичини. . Офіцерське звання у військах СС фашистської Німеччини. . Післяготичний мистецький стиль.


26 березня 2022 року (І та ІІ групи)
Завдання для розвитку мислення

Завдання 1.




Завдання 2
Встав літери, які б були кінцем одного слова і початком іншого
Б
Р
О
В
А
Н
Н
А
В
Е
С


Т
О
С
С
У
Р


Р
К
А
К
І
О


А
Р
Б
Л
А
С


Т
О
К
Г
О
М


Д
И
К
К
Р
А


М
Б
А
Л
А
В


Ч
К
А
К
Р
У


П
К
А
К
У
Т


Р
І
П
О
П
Е


Н
О
К
П
О
К


К
Р
А
С
Л
О


Ж
А
К
Ф
О
Р


Н
К
А


Завдання 3. 


24 березня 2022 року (І група)
25 березня 2022 року (ІІ група)
Ігри "Знайди відмінності"

https://www.youtube.com/watch?v=TYJdLY1b-eE








19 березня 2022 року (І та ІІ групи)
Ігрове заняття

Спробуйте зіграти шашкову партію онлайн із комп'ютерним суперником. Ви маєте можливість самі встановити рівень складності від 1 до 10 - від простого до гроссмейстера. Якщо буде зовсім складно, запитайте підказку або поверніть хід.

https://ua.sgames.org/118528/


17 березня 2022 року (І група)
18 березня 2022 року (ІІ група)
Гра-стратегія "Шашки"

1. Теоретична частина.

Ша́шки — настільна гра-стратегія.

Існує багато різновидів шашок. У більшості з них гра ведеться на клітинковій дошці, гравці почергово роблять хід, пересуваючи одну зі своїх шашок по діагоналі. Шашка може перестрибнути через шашку супротивника, якщо за тією є вільне поле. При цьому шашка супротивника знімається з дошки. Бити фігуру в шашках обов'язково. При досягненні шашкою останнього ряду вона стає дамкою. Дамка може рухатись по діагоналі, в одному напрямі, і пройти велику кількість кліток. Гра ведеться до повного знищення сил супротивника. Якщо такого знищення досягти неможливо, реєструється нічия.

Українські гравці Ісер Куперман, Ольга Левіна і Дарія Ткаченко ставали чемпіонами світу з міжнародних шашок, Ольга Рейніш була чемпіонкою світу з російських шашок, Ростислав Лещинський був чемпіоном Європи 1977 року з міжнародних шашок.

Гра в шашки ведеться на шахівниці. У початковій позиції кожен із супротивників має 12 шашок, які розташовуються на чорних полях дошки на першому, другому й третьому рядах (білі) і шостому, сьомому, восьмому рядах (чорні). Першими ходять білі. При кожному ході гравець повинен перемістити одну шашку, пропускати ходи не можна. При ході шашка переміщається на незаповнене поле по діагоналі на одну клітинку і тільки вперед. Якщо перед шашкою стоїть шашка протилежного кольору, а поле за нею вільне, то шашка може перестрибнути через шашку супротивника. Шашка, через яку перестрибнули, знімається з дошки після завершення ходу. Це називається побити шашку. Перестрибнувши одну шашку, шашка може перестрибувати далі, якщо є така можливість. За правилами гри, якщо гравець має можливість побити шашку супротивника, то він зобов'язаний це зробити — бити обов'язково. Якщо можливостей побити шашку супротивника кілька, то гравець може використовувати будь-яку з них. Шашка може бити назад, хоча ходити назад не може. Досягши останнього ряду шахівниці, шашка стає дамкою. Дамка може переміщатися на будь-яку кількість клітинок по діагоналі, як уперед, так і назад. Це ж стосується можливості побиття. Якщо перестрибнувши через шашку супротивника є можливість продовжити побиття, то вона зобов'язана це зробити.

Якщо шашка потрапляє на дамкове поле в процесі побиття, то вона негайно ж стає дамкою і рухається далі, як дамка. Перемагає в партії той, кому вдалося побити всі шашки і дамки супротивника, або коли суперник не може здійснити хід (усі шашки і дамки суперника, що залишилися, заблоковані шашками іншого гравця). Якщо впродовж 15-ти ходів не було здійснено жодного побиття, то гра вважається нічиєю. Гравці можуть погодитися на нічию раніше, якщо не бачать перспектив перемоги.

2. Практична частина.

Спробуйте зіграти шашкову партію онлайн із комп'ютерним суперником. Ви маєте можливість самі встановити рівень складності від 1 до 10 - від простого до гроссмейстера. Якщо буде зовсім складно, запитайте підказку або поверніть хід.

https://ua.sgames.org/118528/

19 лютого 2022 року (І та ІІ групи)
Тренувальна сесія із закріплення знань стратегії гри "Своя гра"

Алгоритм тренувальної сесії (ювенальна група А):

1. Перейдіть за посиланням https://moodle.ocdut.kr.ua/ для приєднання до сесії.
2. Ввійдіть в систему, вказавши логіни / паролі
eruditmol131 /Eruditmol_131ntsa
eruditmol132 /Eruditmol_131ntsa
eruditmol133 /Eruditmol_131ntsa

3. У тренувальній сесії можна провести необмежену кількість спроб з 8:00 до 23:59.

17 лютого 2022 року (І група)
18 лютого 2022 року (ІІ група)
Дебют у шахах

1. Теоретична частина

Дебю́т (франц. début букв. — початок) — початкова стадія шахової партії (умовно 10 — 15 ходів), що характеризується мобілізацією сил сторін. Пов'язаний з визначеним планом продовження гри. У сучасних дебютах кожен хід — частина єдиного плану, який може змінюватися у залежності від дій суперника.

Дебюти поділяють на три групи: відкриті, напіввідкриті та закриті. 

Відкритими дебютами називають усі дебюти, які починаються з ходів: 1. e4 e5. 

Напіввідкритим називають усі дебюти, які починаються з першого ходу білих: 1. e4, а наступний хід чорних не 1. … e5; 

Закритими називають усі дебюти, які починаються з будь-якого першого ходу білих окрім 1. e4.

2. Практична робота

Спробуйте зіграти шахову партію онлайн із  комп'ютерним суперником. Ви маєте можливість самі встановити рівень складності від 1 до 10 - від простого до гроссмейстера. Якщо буде зовсім складно, запитайте підказку або поверніть хід. Бажаю успіхів!

https://www.chess.com/ru/play/computer


12 лютого 2022 року (І та ІІ групи)
Гра "Шахи". З історії шахів

1. Перегляньте відео 

https://www.youtube.com/watch?v=sqyYe6f53k0

2. Спробуйте зіграти шахову партію онлайн із  комп'ютерним суперником. Ви маєте можливість самі встановити рівень складності від 1 до 10 - від простого до гроссмейстера. Якщо буде зовсім складно, запитайте підказку або поверніть хід. Бажаю успіхів!

https://www.chess.com/ru/play/computer




10 лютого 2022 року (І група)
11 лютого 2022 року (ІІ група)
Основні функції гравців

У команді під час гри кожен гравець має певну роль і відповідно - функцію.
Капітан команди - координує роботу команди, відповідає за вибір відповіді з декількох можливих варіантів.
Утримувач форми запитання - слідкує, щоб команда в обговоренні питання не відійшла від змісту і основної концепції питання.
Генератор ідей - аналізує обговорення питання, наводить якомога більше можливих варінтів відповіді.
«Людина – енциклопедія» - як правило, це гравець, який володіє найбільою кількістю фактичних, набутих знань, прочитних фактів.
Критик - піддає сумніву наведені "генератором ідей"варіанти відповідей, тим самим спонукає команду подумати краще і глибше.

Інтерактивні ігри

Переходьте за посиланнями
1. Гра-вікторина "Побутова техніка"  https://learningapps.org/display?v=pepzrq8at21











2. Гра-пазл "Сонячна система" https://learningapps.org/display?v=p16ad0fya21












05 лютого 2022 року (І та ІІ групи)
Вправи на розвиток творчого потенціалу

Творити - означає бачити по-іншому, робити кроки в незвідане. Однією з головних особливостей творчості є те, що вона не любить ясних, простих, однозначних рішень.

Творче мислення - це  розуміння того факту, що не варто робити речі так, як їх завжди робили.
Природа щедро наділила кожну людину можливостями розвиватися, і потрібно лише знайти, як реалізувати ці можливості, і тоді кожен з нас  зможе піднятися на найбільші висоти творчої діяльності.

Лайнус Поліні, фізик, нобелівський лауреат говорив: «Кращий спосіб створити гарну ідею – це  мати багато ідей».

То ж, перейдем до практичних вправ розвитку творчого потенціалу.

Вправа1 Придумайте десять способів застосування скріпки, склянки, кульки, каструлі, черевика чи інших звичних предметів.

Вправа 2. На малюнку три фрагмента. За дві хвилини складіть якомога більше візерунків з використанням тільки цих трьох фрагментів.






Вправа 3  "Три словечка"

Придумайте речення, використовуючи будь-які 3 слова.

Наприклад: кіт, м'яч, літак.

Приклади речень:

 Кіт летів на літаку за м'ячем.

Кот грав м'ячем в літаку.

На м'ячі кіт летів, як літак.

Спрбуйте скласти речення з такими словами:

- веселка, єнот, велосипед;

- хлопчик, магазин, гра;

- мухомор, банан, ліс.

 Вправа 4  "Фігурка"

Обведіть будь-яку геометричну фігуру і домалюйте так, щоб вийшла тварина.

 

Вправа 5 "Як сказати інакше?"

Відшукати якомога більше синонімів до слів:

важливий;

сумний;

друг;

смішний;

привабливий.


03 лютого 2022 року (І група)
04 лютого 2022 року (ІІ група)
Поняття "команда" та "командна робота"

1. Інформаційна довідка

Чи зможе одна людина без команди досягнути великих результатів у певній справі? Історії успіхів показують, що саме вдало підібрана і добре злагоджена команда — це те, що приведе до успіху будь-яку ідею.

Команда — це термін, яким позначають невеликі групи (від 3 до 12 осіб), що мають яскраво виражену цільову спрямованість і інтенсивну взаємодію між членами групи. Виходячи з цього, командна робота — це ефективна і продуктивна практична діяльність команди.

Краще зрозуміти суть командної роботи можна, виділивши її головні риси:

спільна робота; команда — це не сума окремих частин, а єдине ціле — певна структурована група людей, кожен член якої взаємодоповнює іншого;

комунікація; в команді кожен учасник відвертий і чесний з іншими, готовий вирішувати конфлікти ще на етапі їх зародження;

синергія; ефект від спільної роботи команди якісно перевершує ефект від роботи окремих людей.

Командна робота  значно відображається на ефективності окремо взятих членів команди. По-перше, спільно працюючі люди відрізняються більшою рішучістю і готовністю співпрацювати. По-друге, робота в команді робить людину більш відкритою і терпимою по відношенню до інших. Це допомагає їй в подальшому легше налагоджувати зв'язки з людьми. По-третє, людина, працюючи в команді, вирощує в собі більш високий емоційний інтелект. Тобто, вона здатна краще проявляти розуміння і повагу до людей, вміє уважно слухати і прислухатися, відрізняється повагою і терпимістю по відношенню до оточуючих. І останнє: командні гравці високо цінуються на ринку праці. Це підвищує значущість людини як фахівця.

Підсумовуємо, чому важлива командна робота: по-перше, це потужний інструмент ефективного досягнення поставлених всередині команди завдань. По-друге, командна робота — це інструмент для особистісного зростання кожного члена команди.

2. Ігрові завдання

Переходьте за посиланнями 

 1. Гра-класифікація "Групи вітамінів"       https://learningapps.org/display?v=pakx6jcmj21

2.  Гра - числова пряма "Вітамін С"        https://learningapps.org/display?v=p2fdgw6b521
3.  Гра - кросворд "Де живуть вітаміни"      https://learningapps.org/display?v=px6bmofhj21




29 січня 2022 року (І група)
Тренінг із закріплення знань стратегії гри "Ерудит"

Алгоритм тренувальної сесії (дитяча група):

1. Перейдіть за посиланням https://moodle.ocdut.kr.ua/ для приєднання до сесії.
2. Ввійдіть в систему, вказавши логіни / паролі
eeruditmol211 /Eruditmol_211pdop
eeruditmol212 /Eruditmol_211pdop
eeruditmol213 /Eruditmol_211pdop
eeruditmol214 /Eruditmol_211pdop

3. У тренувальній сесії можна провести необмежену кількість спроб.

29 січня 2022 року (ІІ група)
Тренінг із закріплення знань стратегії гри "Ерудит"

Алгоритм тренувальної сесії (ювенальна група):

1. Перейдіть за посиланням https://moodle.ocdut.kr.ua/ для приєднання до сесії.
2. Ввійдіть в систему, вказавши логіни / паролі
eruditmol331   /Eruditmol_331ecf
eruditmol332   /Eruditmol_331ecf
eruditmol333   /Eruditmol_331ecf
eruditmol334   /Eruditmol_331ecf

3. У тренувальній сесії можна провести необмежену кількість спроб.

28 січня 2022 року (І група)
Ігрове заняття

Для ігрової розминки пропоную інтерактивні вправи у сервісі LearningApps.
Це просто, яскраво, цікаво, захопливо!
Спробуй-мо!
Переходьте за посиланнями 


Бажаю успіхів!


27 січня 2022 року (ІІ група)
Участь в обласному чемпіонаті з інтелектуальних ігор "Ерудит" (ювенальна група)

Алгоритм приєднання до гри:

1. Увага!!! У Вас є лише одна спроба.
2. Початок гри о 14:40 год.
3. О 14:30  перейдіть за посиланням https://moodle.ocdut.kr.ua/ для приєднання до сесії.
4. Ввійдіть в систему, вказавши логіни / паролі
eruditmol331   /Eruditmol_331ecf
eruditmol332   /Eruditmol_331ecf
eruditmol333   /Eruditmol_331ecf
eruditmol334   /Eruditmol_331ecf

5. Результати гри за посиланням https://goo.su/7Qb8


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 


До уваги всіх активних учасників гуртка «Інтелектуальні ігри»!

Сподіваюсь, Ви погодитесь з тією думкою, що карантин не причина  для ліні і зупинки розвитку ерудиції, кмітливості та інтелекту.
Відповідно до розкладу занять (щосереди та щочетверга) на цій сторінці будуть з'являтися завдання для розвитку уваги, пам’яті, логічного та абстрактного мислення.
Для зворотнього зв’язку, пишіть мені на пошту gasanenko.lena@ukr.net, у Viber, Messenger  та залишайте відгуки на блозі.

28 квітня 2021 року
Тест зростаючої складності Равена

Прогресивні матриці Равена – тест інтелекту. Призначений для визначення рівня інтелектуального розвитку, вивчення логічності мислення. Це малюнки з фігурами, обєднаними певною взаємозалежністю. Однієї фігури не вистачає, а внизу вона додається серед 6-8 інших схожих фігур. Завдання: встановити закономірність, що повязує фігури на малюнку, та обрати необхідну фігуру серед запропонованих варіантів. Тест складається із 60-ти завдань-таблиць. Це 5 серій по 12 завдань. У кожній серії таблиць завдання розташовані у порядку зростання їх складності.

Спробуйте пройти тест. Вказуйте вікову категорію.

ПРОЙТИ ТЕСТ

22 квітня 2021 року
Ігрове заняття.

1. Інтелектуальна розминка.


2. Ігрова практика.

Спробуйте зіграти шашкову партію онлайн із комп'ютерним суперником. Ви маєте можливість самі встановити рівень складності від 1 до 10 - від простого до гроссмейстера. Якщо буде зовсім складно, запитайте підказку або поверніть хід.

https://ua.sgames.org/118528/


21 квітня 2021 року
Гра-стратегія "Шашки"

1. Теоретична частина.

Ша́шки — настільна гра-стратегія.

Існує багато різновидів шашок. У більшості з них гра ведеться на клітинковій дошці, гравці почергово роблять хід, пересуваючи одну зі своїх шашок по діагоналі. Шашка може перестрибнути через шашку супротивника, якщо за тією є вільне поле. При цьому шашка супротивника знімається з дошки. Бити фігуру в шашках обов'язково. При досягненні шашкою останнього ряду вона стає дамкою. Дамка може рухатись по діагоналі, в одному напрямі, і пройти велику кількість кліток. Гра ведеться до повного знищення сил супротивника. Якщо такого знищення досягти неможливо, реєструється нічия.

В Україні поширені російські шашки і міжнародні (стокліткові) шашки.

Українські гравці Ісер Куперман, Ольга Левіна і Дарія Ткаченко ставали чемпіонами світу з міжнародних шашок, Ольга Рейніш була чемпіонкою світу з російських шашок, Ростислав Лещинський був чемпіоном Європи 1977 року з міжнародних шашок.

Гра в російські шашки ведеться на шахівниці. У початковій позиції кожен із супротивників має 12 шашок, які розташовуються на чорних полях дошки на першому, другому й третьому рядах (білі) і шостому, сьомому, восьмому рядах (чорні). Першими ходять білі. При кожному ході гравець повинен перемістити одну шашку, пропускати ходи не можна. При ході шашка переміщається на незаповнене поле по діагоналі на одну клітинку і тільки вперед. Якщо перед шашкою стоїть шашка протилежного кольору, а поле за нею вільне, то шашка може перестрибнути через шашку супротивника. Шашка, через яку перестрибнули, знімається з дошки після завершення ходу. Це називається побити шашку. Перестрибнувши одну шашку, шашка може перестрибувати далі, якщо є така можливість. За правилами гри, якщо гравець має можливість побити шашку супротивника, то він зобов'язаний це зробити — бити обов'язково. Якщо можливостей побити шашку супротивника кілька, то гравець може використовувати будь-яку з них. У російських шашках шашка б'є назад, хоча ходити назад не може. Досягши останнього ряду шахівниці шашка стає дамкою. Дамка може переміщатися на будь-яку кількість клітинок по діагоналі, як уперед, так і назад. Це ж стосується можливості побиття. Якщо перестрибнувши через шашку супротивника є можливість продовжити побиття, то вона зобов'язана це зробити.

Якщо шашка потрапляє на дамкове поле в процесі побиття, то вона негайно ж стає дамкою і рухається далі, як дамка. Перемагає в партії той, кому вдалося побити всі шашки і дамки супротивника, або коли суперник не може здійснити хід (усі шашки і дамки суперника, що залишилися, заблоковані шашками іншого гравця). Якщо впродовж 15-ти ходів не було здійснено жодного побиття, то гра вважається нічиєю. Гравці можуть погодитися на нічию раніше, якщо не бачать перспектив перемоги.

2. Практична частина.

Спробуйте зіграти шашкову партію онлайн із комп'ютерним суперником. Ви маєте можливість самі встановити рівень складності від 1 до 10 - від простого до гроссмейстера. Якщо буде зовсім складно, запитайте підказку або поверніть хід.

https://ua.sgames.org/118528/

24 березня 2021 року
Міттельшпіть. Ігрове заняття

1. Теоретична частина

Мітельшпіль — (від нім. Mittelspiel — букв. середина гри), наступна за дебютом стадія шахової партії, у якій зазвичай розгортаються її основні події. Зазвичай мітельшпіль починається після 12-15 перших ходів, коли суперники закінчують розвиток своїх фігур (мобілізацію сил) і готові розпочати активні дії. Розташування пішаків, розвиток фігур у дебюті зазвичай підпорядковують майбутньому плану гри у мітельпшілі.

У мітельшпілі сили сторін вступають у прямий контакт. Починаються розміни, взаємне знищення фігур і пішаків. При цьому обидві сторони намагаються зберегти матеріальну рівновагу. Але цінність фігур та пішаків у мітельшпілі відносна й залежить від ступеня їх участі у грі. Під час тактичних операцій часто вдаються до тимчасових жертв заради досягнення локальної мети, а потім відіграти пожертвуваний матеріал. Іноді вдаються до реальних жертв, які дають позиційні переваги, але до негайного встановлення матеріальної рівності не ведуть. Такі жертви називають позиційними. Ефективними тактичними прийомами, що дозволяють досягнути матеріальної переваги є подвійний напад та комбінований напад.

2. Тренувальна робота.

Спробуйте зіграти шахову партію онлайн із сильним комп'ютерним суперником. Ви маєте можливість самі встановити рівень складності від 1 до 10 - від простого до гроссмейстера. Якщо буде зовсім складно, запитайте підказку або поверніть хід. Бажаю успіхів!


20 січня 2021 року

Гра "Брейн-ринг" (онлайн-гра)

Доброго дня всім. Для участі в грі "Брейн-ринг" (онлайн) прошу підключитися до конференції на платформі Zoom 20 січня 2021 року о 15:00 год.
Якщо в когось із Вас виникнуть проблеми з підключенням, одразу телефонуйте.
Всі бажаючі опрацювати питання гри можуть, перейшовши за посиланням.


14 січня 2021 року
Гра "Брейн-ринг" за класичними правилами.

   

 Гра «Брейн-ринг» передбачає змагання команд інтелектуалів до тих пір, поки одна з команд не набере 5 балів. Питання звучать одночасно для обох команд. Час обдумування відповіді – 60 сек. Та команда, яка готова відповідати, подає сигнал, використовуючи кнопку світло-звукової системи. Право відповіді має та команда, що першою подала сигнал про готовність відповідати. Якщо відповідь правильна, то команді зараховується 1 бал. Якщо відповідь невірна, то суперники мають право використати весь час до кінця і дати свій варіант відповіді. При правильній відповіді вони отримують 1 бал, при неправильній – питання знімається і зачитується нове.

Завдання до гри «Брейн-ринг»

1.           Назва якого птаха в перекладі означає «рожеве полум’я”? 

2.           Чому у стародавній Греції жінок не допускали на Олімпійські ігри? 

3.           Як називається звичай кровної помсти в Італії? 

4.           Який вид літератури отримав назву від музичного інструмента? 

5.           На березі якого моря існувала лабораторія єгипетської цариці Клеопатри, в якій створювались парфюми, мазі та різні косметичні речовини?  

6.           Як називають тверді пластинки, що вкривають тіло різних видів тварин? 

7.           Водяна споруда, яка перегороджує долину ріки, викликаючи підвищення рівня води. 

8.           Місце у суспільстві, вік, настрій, пори року. Яка характеристика традиційного японського одягу – кімоно відображає це все?

9.           Назвіть племена, що вперше завоювали територію Київської Русі. 

10.      Скупчення завислих у повітрі біля поверхні землі дуже малих крапель води. 

11.      Допоміжна історична дисципліна, що займається вивченням, описом і систематизуванням монет та інших грошових знаків. 

12.      Давня одиниця виміру довжини, визначена довжиною частини руки. 





12 листопада 2020 року
Ігри-вікторини.

Віктори́на — вид гри, що полягає у відповідях на усні чи письмові запитання з різних галузей знань.

Ігри в основному відрізняються правилами, що визначають черговість ходу, тип і складність питання, порядок визначення переможців, а також винагороду за правильну відповідь.

Пропоную переглянути відеозаняття. Сподіваюсь, питання вікторини вам сподобаються.

Для перегляду,  перейдіть за посиланням.


11 листопада 2020 року
Участь в І етапі Обласного чемпіонату з інтелектуальних ігор "Що?Де?Коли?" серед школярів сезону 2020-2021 н.р.
До уваги учасників команди "Інтелект+". Прошу 11 листопада 2020 року о 15:00 год. підключитися до конференції на платформі Zoom. Робота розпочнеться о 15:15 год.
Якщо в когось із Вас виникнуть проблеми з підключенням, одразу телефонуйте.
Для всіх бажаючих опрацювати пакет запитань обласного чемпіонату з інтелектуальних ігор "Що?Де?Коли?" серед школярів сезону 2020-2021 н.р. повідомляю, що він буде оприлюднений 11 листопада 2020 року о 17:00 год. в цьому дописі.
Пакет запитань читайте за посиланням.

05 листопада 2020 року

04 листопада 2020 року
Підготовка до участі в І етапі Обласного чемпіонату з інтелектуальних ігор "Що?Де?Коли?" серед школярів сезону 2020-2021 н.р.

Правила гри "Що?Де?Коли?".
"Що?Де?Коли?" - командна гра. 
Завдання команд - своєчасно дати правильну відповідь на запитання, яке поставив ведучий. За кожну правильну відповідь команда отримує одне ігрове очко. Ведучий оголошує номер запитання, ставить запитання і каже слово: «Час», після чого починається відлік часу в 60 секунд. За 10 секунд до закінчення хвилини обговорення подається сигнал. По закінченні хвилини обговорення  подається  сигнал, після якого починається відлік додаткових 10 секунд, до закінчення яких команда зобов'язана дати  відповідь. Відповідь вважається неправильною за таких умов: не розкриває суть запитання з достатньою конкретизацією (ступінь конкретизації визначається ведучим); форма відповіді не співпадає з формою запитання; команда дала більше одного варіанту відповіді, при цьому один з них невірний.
Якщо бажають грати декілька команд, гра проводиться письмово. 
У тренувальній роботі з однією командою гра проводиться усно.

29 травня 2020 року

Підсумкове заняття.
Вітаю всіх дітей із закінченням навчального року. Бажаю гарного відпочинку, поновлення, нових ідей. Набирайтеся сил, енергії, наснаги. Нехай канікули будуть яскравими і цікавими. Під час літнього відпочинку та активного проведення дозвілля не забувайте про основи безпеки життєдіяльності. 
Про правила безпечної поведінки під час літніх канікул можна прочитати тут...




27 травня 2020 року
Комп'ютерні флеш ігри.
Пропоную грати онлайн в ігри ІНТЕЛЕКТУАЛЬНІ. Варто щодня тренуватися і перевіряти, як ви легко зможете «клацати» задачки на логіку, рішати головоломки, помічати дрібниці. У школі теж задають подібні завдання, але такі пропозиції набагато веселіше проходити. Спробуйте підірвати стіну і запустити рух інших перекриттів, щоб звільнити об'єкт. Смикніть за правильну ліану, щоб спровокувати корисну дію. Знайдіть правильне положення важелів і дістаньтеся до артефакту. Дійте один або вдвох.

          25 травня 2020 року
Шахи онлайн.
Спробуйте зіграти шахову партію онлайн із сильним комп'ютерним суперником. Ви маєте можливість самі встановити рівень складності від 1 до 10 - від простого до гроссмейстера. Якщо буде зовсім складно, запитайте підказку або поверніть хід. Бажаю успіхів!



13 травня 2020 року

Пам'ять  процеси запам’ятовування, зберігання, відтворення і забування людиною свого досвіду. Це характеристика пізнавальної функції психіки, складова пізнавальної діяльності людини.
Відеозаняття 

08 травня 2020 року

Логічне мисленя - один з основних пізнавальних психічних процесів, за допомогою якого людина аналізує набутий досвід, розв’язує поставлені завдання, будує зв’язки між предметами навколишнього світу і т.д.
Загадки на логіку (відео російською мовою)

29 квітня 2020 року

Знайдіть малюнок-двійник

Знайдіть 10 відмінностей

27 квітня 2020 року

Яку фігуру треба поставити замість знака питання?
Підберіть до ключа відповідну замочну щілину



24 квітня 2020 року
Дайте відповіді на запитання:
·        Фантастична істота має дві праві ноги і дві ліві. Дві ноги спереду і дві ззаду. Скільки всього у неї ніг?
·        У коморі було 8 мішків борошна. На кожному мішку сиділо по дві миші. До комори зайшов чоловік з собакою. Скільки ніг стало в коморі?
·        Стіл має 4 кути. Один кут спиляли. Скільки кутів лишилося?
·        Будуючи паркан, у ряд поставили 6 стовпців; відстань між сусідніми стовпцями 2м. Яка довжина паркана?
·        Як за допомогою шалькових терезів без гир відважити 14 кг цукру, якщо в торбині є 16 кг цукру?
·        В ящику лежать білі та чорні рукавички, по 5 пар. Скільки рукавичок необхідно витягти, щоб там була пара одного кольору.
·        В ящику лежать 10 білих, 10 червоних і 10 синіх кульок. Скільки кульок необхідно витягти, щоб серед них точно була 1 біла та одна синя.
·        У брата і сестри порівну яблук. Брат дав сестрі три яблука з тих, що мав. На скільки яблук у неї стало більше?

22 квітня 2020 року
Криптограма (крипто... від грец. kriptos - таємний, схований і ...грец. gramma - буква, написання) - схований, зашифрований тайнопис, що розкривається за допомогою набору встановлених правил, з відтворенням схованого запису для прочитання посланої інформації.

Це криптограми, у яких зашифровані вислови відомих людей.
Щоб розгадати їх, необхідно дати відповіді на питання:


*****
Всім,  хто  розуміє  практичну  користь  від  свого  різноманітного самовдосконалення!
Здобування знань важливе для кожної людини. Але зараз, у ХХІ-му столітті, найбільшою цінністю є  інформація. Наріжним каменем для успіху в сучасному  житті  є вміння самостійно відшукувати та аналізувати нове. То ж і ми закликаємо вас «тримати ніс за вітром».
Тому Всеукраїнська  дитяча  громадська  організація «Гармонійний  розвиток» оголошує  елітний 51-й інтелектуальний тридцятиденний міжнародний конкурс «50 слів».
Терміни 51-го заходу "50 слів" – з 20.03 по 20.04.2020 року включно.
Два етапи (тури): перший – з 20.03 по 05.04.2020 року, другий – з 05.04 по 20.04.2020 року.
Вже розміщені умови участі та запитання 1-го туру 51-х "50 слів" і на сайті, і на блозі ВДГО «Гармонійний розвиток».
Ви можете їх знайти за посиланням:

Щиро бажаємо успіхів у самовдосконаленні завдяки неординарному багатогранно розвиваючому заходу!
*****

17 квітня 2020 року
Кросчайнворд (кросворд+ 2 чайворда: "блакитний" і "зелений")

Урахуйте незвичне: в одній клітинці ґратки стоїть апостроф, а одне зі слів – розірване, складається з двох розташованих окремо частин.
Горизонталь. 8. Українське прізвище, перша частина якого означає назву ремісника, що виробляє бочки та інші ємності з дерева, а друга – така, яку має дюжина прізвищ зі ста найкращих учасників 50-го заходу «50 слів». 9. Найвідоміший музей Мадрида. 10. Грошова одиниця Ірану, Катару, Оману. 11. Тип кузова легкового автомобіля. 14+18. Одна з комбінацій карт у покері. 15. Древній германець. 16. Число. 17. Тук, ліпід, фритюр. Його «вороги» – ліпосакція та дієта. 19. Грецька гора, на якій ніяк не побачите представниць «слабкої статі». 22. Тканина, пришита до вивороту одягу. 24. Інертна частина світлової реклами. 25. Бестселер для християн. 26. Вихід м’яча за бічну лінію поля. 31. Тип відкидного кузова легкового автомобіля. 32. Однослівна побутова назва ДСКН України. 34. Частка, яка дуже часто є мовним паразитом. 35. Бездітний батько Буратіно.
Вертикаль. 1. Нота. 2. Хамська, неполіткоректна назва чорношкірої людини. 3. Велосипед для чотирьох ніг. 4. Художній засіб мовлення. 5. Офіційна мова Пакистану. 6. Доведена до точки кипіння вода. 7. Людиноподібна вішалка. 9. Уся рідня папуаса. 12. Фірма, яка створила перший мікропроцесор. 13. Побутовий подрібнювач харчових продуктів. 15. Папуга, володар найміцнішого дзьоба. 20. Людина, що допомагає бідним, нужденним. 21. Павутина, яка затягує віртуальних фанатів. 22. Італійська річка-«прийменник». 23. Справжнє прізвище одесита-гумориста Романа Карцева. 27. Гноблення, ярмо, кабала. 28. Хірургічна нитка, матеріал для операційних швів. 29. Каспійська кілька. 30. Абревіатура міжнародної організації, заснованої 24.10.1945 р. 33. Просторова геометрична фігура. 35. Династія радянських циркових артистів-«коперфільдів».
«Блакитний» чайнворд. . Інша назва мати-й-мачухи. . «Родичка» виделки та ножа. . Художник, який відкидає конкретику. . Прізвище 45-го Президента США.
«Зелений» чайнворд. . Матеріали, складені один на один. . Невеличкий потік. . Загальновживана абревіатура – назва кандидата в майстри спорту. . Добровільне протестне спалення себе. . Ім’я київського князя. . Прізвище режисера кінотрилогії «Хрещений батько», шестиразового лауреата премії «Оскар». . Збій пульсу. . Мисливська сумка для дичини. . Офіцерське звання у військах СС фашистської Німеччини. . Післяготичний мистецький стиль.


15 квітня 2020 року
Танграм
Танграм (кит.: «сім дощечок майстерності») — це головоломка, яка складається з семи гральних кісток — пласких геометричних фігур, які називають танами, що складаються у різні форми. Завдання головоломки — створити задану форму (на підставі лише обрису силуету) з використанням всіх семи танів, які заборонено накладати один на один. Це одна з найбільш популярних головоломок такого типу у світі.

Розріжте квадрат на 7 частин, як показано на малюнку. Складіть фігури за зразком.



13 квітня 2020 року

Логічні задачі





03 квітня 2020 року

Розставте в дані кружальця (див. схему) числа від 1 до 10 так, щоб відстань між центрами кружалець із числами 1 і 2 була меншою за відстань між центрами кружалець із числами 2 і 3, яка в свою чергу буде меншою за відстань між центрами кружалець із числами 3 і 4... і далі – аналогічно.

Не панікуйте від незвичності завдання. Якщо підійти до розв’язування не ось так стандартно: «у якій послідовності написано, так і буду розв’язувати», – то завдання буде зовсім не складним.


Тут написані різними шрифтами, стилями майже всі натуральні числа від 1 до 99 включно. Назвіть єдине з чисел, яке свідомо пропущене.

Чи зможете зрозуміти, що станеться з кришкою ящика, якщо крутити шестерню за годинниковою стрілкою – вікриється чи закриється?
Напишіть у коментарях правильну відповідь.

01 квітня 2020 року
Розгадайте ребуси




30 березня 2020 року
Дайте відповіді на питання
1.     Американець скаже: «Індійське літо», француз – «Літо Святого Мартіна». А як скажемо ми?
2.     Англійський письменник сказав: «Дивна палиця. На одному кінці цієї палиці – вогонь, а на іншому – дурень». Про що йде мова?
3.     Ішла жінка до Києва й зустріла трьох чоловіків. Кожний із них ніс по мішку, в кожному мішку – по коту. Скільки істот ішло до Києва?
4. У слов’ян є звичай: на весільний коровай ставити гільце (деревце) і прикрашати його гірляндами  квітів. З яких квітів виготовляли гірлянди? 
5.     Про яку квітку існує така легенда: «Коли Бог створив світ, він дав імена усім творінням, але забув про одну маленьку квіточку. Тоді ця квітка підійшла до трону і нагадала про себе. І Бог назвав її … Як?
6.     Коріння цієї квітки монголи використовують для приготування їжі, з насіння заварюють чай, а китайці зробили її своїм національним символом. Що це за квітка?
7.     Процес приготування кави складається з 5-ти етапів: підсмажування зерен; їх охолодження; помел зерен; заварювання кави. А який 5-й етап?
8.    В парк столиці Малайзії привезли сніг, і щоб він якомога довше не розтанув, заборонили торкатись його руками. Для якої категорії людей було зроблене єдине виключення?
9.   Вирушивши з Києва на схід, ви у першу чергу перетнете державний      кордон цієї країни. Якої?
10.  Відеозапитання гри " Що? Де? Коли?". Керівник інтелектуального гуртка " Юний ерудит" Рибалка І.В. КЗ "НВО "ЗНЗ І-ІІІ ст.№ 16-ДЮЦ"Лідер"м. Кропивницький Автори запитань: Рибалка І.В., Пляка С.М.


27 березня 2020 року
 Головоломка «Туристичний табір» 
Завдання: уважно розгляньте малюнок  та дайте відповіді на  запитання.

1. Сільки туристів живе у таборі?
2. Коли вони сюди приїхали: сьогодні чи декілька днів  назад?
           3. На чому вони сюди приїхали?
           4. Чи далеко від табору до найближчого населеного  пункту?
           5. Який дує вітер: північний чи південний?
           6. Який зараз час дня?
           7. Куди пішов Шура?
           8. Хто вчора чергував? Назвіть по імені.
           9. Яке сьогодні число якого місяця?



Знайди на малюнку 10 відмінностей





25 березня 2020 року

Вправа для розвитку логічного та абстрактного мислення
    

Розгляньте малюнок. Який  символ  зайвий?























Для розвитку уваги

Сконцентруйте увагу на малюнку. Цю спіраль можна побачити у двох різних ракурсах -  в горизонтальному і вертикальному положеннях. Розглядаючи спіраль, спробуйте декілька разів змінити ракурс.
























Вправа для розвитку зосередженості 

Прочитайте  злитий  текст

Випиваючищоднясклянкуовочевогочифруктовогосокувизабезпечуєтеорганізмвеликоюкількістюкориснихречовинщомістятьсяударахземлівітамінитамінералидопоможутьзберегтиздоров’яібадьорість.

Вправа на розвиток пам’яті 

 Два рази спокійно і зосереджено прочитайте перелік покупок і намагайтесь запам’ятати. Закрийте список. Відтворіть всі пункти в будь-якій послідовності.

1 кг картоплі
          250 г вершкового масла
          1 пучок редиски
          16 яєць
          1 кг борошна
          Миючий засіб
          Корм для кішки
         1 плитка шоколаду
         Папір для випічки
         Ліверна ковбаса

Відеоваріант – тест для перевірки пам’яті 



23 березня 2020 року

Шаради 

 ХТО Я?

 На городі ввиростаю,
 Трискладова, не проста я:
 Крик ворони - перший склад,
 В другім  - ніжка топне в лад,
 Нота - третій склад - музична,
 Для людей я - страва звична.

 ДОДАЙ НОТУ

 А я придумав загадку для тата!
 Кажу: - Татуньо, спробуй відгадати:
 До слова "так" додай музичну ноту -
 Дістанешся швиденько на роботу. 

               ЯКА ПАЛЬМА?

 - Ко-ко? - питає курочка в курчати, -
 Що за окатий птах на дереві сидить?
 Як до мого "ко-ко" його ім"я додати
 Тропічна пальма віттям зашумить.


х х х

У якому слові
 В українській мові
 Веселеньке "маю"
 Тричі повторяю?

      х х х

 Пропонує Вова
 загадку свою:
 - А яке ж це слово
 має сотню "Ю"           

    х х х

 Прилетіло сорок "а"
 І застрекотало:
 Сорочат до сорока
 Рахувать навчало.

    х х х

 Мився, мився - аж стомився:
 Скільки раз я, друзі, мився?

       х х х

 Одиниця із нулями
 Та займенників аж два.
 Склали разом дієслово,
 Не вгадали ще, бува?



 НЕБО у ПОХМУРИЙ ДЕНЬ

 Слово, хоч не поетичне,
 Та на диво, все ж, музичне,
 Бо складається з двох нот.
 Щонайвища - в першім складі,
 В другім - другу чути раді,
 Запиши собі в блокнот.
 То яке ж на колір небо
 У негоду вийшло в тебе?


20 березня 2020 року

Завдання для загального розвитку



Встав літери, які б були кінцем одного слова і початком іншого
Б
Р
О
В
А
Н
Н
А
В
Е
С


Т
О
С
С
У
Р


Р
К
А
К
І
О


А
Р
Б
Л
А
С


Т
О
К
Г
О
М


Д
И
К
К
Р
А


М
Б
А
Л
А
В


Ч
К
А
К
Р
У


П
К
А
К
У
Т


Р
І
П
О
П
Е


Н
О
К
П
О
К


К
Р
А
С
Л
О


Ж
А
К
Ф
О
Р


Н
К
А






 




18 березня 2020 року

Чайнворд


1.Високе дерево з білою корою. 2.Країна в Європі. 3.Фрукт. 4.Велика водойма. 5.Орган нюху. 6.Суха трава. 7.Зелений овоч. 8.Людина робить … , коли ступає. 9.Рідний … .10.Ним змащують рани. 11.Їх відкривають за допомогою ключа. 12.Ірина (скор.). 13.Гімнаст у цирку. 14.Місце, де діти відпочивають влітку. 15.Електронна людина. 16.Помідор. 17.Корм для корів. 18.Хижа риба. 19.Частина світу. 20.Гальмо корабля. 21.Дванадцять місяців. 22. Відкрив Австралію.



Комментариев нет:

Отправить комментарий